Yoso

Trápíte se? Možná k tomu máte i své důvody. Každopádně to je ale právě tento web, který vám určitě nenadělá žádné další vrásky na vašem čele.

Proč jsme se stali závislými na elektřině


Jedním z problémů, které se celosvětově příliš neřeší, je naše závislost na elektřině. Tu si mnohdy ani neuvědomujeme, avšak stačí se jen podívat na to, kolik vlastně přístrojů je na ní závislých, ať už na síti či z baterie, a které z nich cenně nejen využíváme, ale také potřebujeme a bez kterých bychom se nemohli obejít. Zjistíme, že jich je mnohem více, než bychom si mohli myslet.

 

transformátor proudu

 

Není tedy na škodu zamyslet se nad tím, jak tato závislost vlastně vznikla. Je totiž jasné, že se neobjevila jen tak zčista jasna, nýbrž šlo o postupný vývoj, který si člověk ani neuvědomil. A že byl rychlý dokládá fakt, že jsme si na elektřinu od jejího objevu zvykli během několika málo desetiletí, a velmi brzy si našla cestu do všech domácností.

 

Samozřejmě musíme zajít zpět do historie, k objevu elektrického proudu, či spíše jeho využití coby náhrady parného stroje. Zjistilo se, že elektřina je nejen mnohem účinnější, ale také levnější a má mnohem více využití. Parní stroj těžko dostanete do každé domácnosti, kabel elektrického rozvodu ano. Není tedy divu, že se začala uplatňovat stále více, nejprve v průmyslu a následně i v běžném životě.

 

solární panely na střeše

 

Je pravdou, že lidé byli k tomuto novému pohonu nejprve skeptičtí, mnozí se jej pak báli. A v té době i celkem oprávněně. I dnes může být elektřina nebezpečná, a požárů způsobených vadnými rozvody je více než dost. A tehdy nebyla přijímána taková bezpečnostní opatření, jako je tomu dnes. Ovšem veřejnost velmi brzy poznala, jak jim může ulehčit život. Proč by měli sekat trávu namáhavě kosou a srpem, když to mají mnohem rychleji a pohodlněji hotovo sekačkou? Proč prát prádlo na valše, když jej jednoduše můžeme dát do pračky, kde se vypere samo a mnohem důkladněji?

 

Tak začala stále více pronikat do našich životů. Zkrátka jsme ochotni přestát i určitá nebezpečí, jen když budeme mít pohodlnější život. A tato tendence nás neopustila dodnes.