#Tonikum, essence, sérum?

Před pár lety jsem se ve snaze seznámit se s korejskou kosmetikou vydala do podlouhlé uličky W 32nd street v New Yorku.

Tato ulička je srdcem Korea townu a nachází se jen pár krůčků od velkého obchoního domu Macy's. Kdo se do NYC chystá, doporučuji Korea town navštívit. Kromě obchodů s kosmetikou najdete tam i spoustu výborných korejských restaurací a malé obchůdky s korejským oblečením.

Tak zpátky ke kosmetice, pamatuji si, jak jsem tehdy nadšeně prozkoumávala jeden obchůdek s kbeauty produkty za druhým. Strávila jsem hodiny před krásnými barevnými regály v každém z nich. Připadala jsem si jako Alenka v říši divů. Tehdy můj know-how o korejské péči začínal dvojím čištěním a končil platýnkovou maskou.

Po chvíli jsem si všimla produktů jako jsou essence a ampule. Sérum jsem již znala, ale tyto výrobky byly pro mě naprostou novinkou. Prodavačka se mi snažila cosi vysvětlit, ale moc jsem tomu nerozuměla. Po návratu do hotelu jsem vzala Google útokem a byla jsem o něco moudřejší.

Teď po několika letech jsem mnohem informovanější, a tak ráda své poznatky sdílím dál. Pokusím se v kostce vysvětlit, co je to tonikum, essence, sérum či ampule, a k čemu a kdy se používají.

1. Tonikum:

Podle korejské péče o pleť by se mělo tonikum nanést až po dvojím čištění. To znamená jako třetí krok po čištění olejem a mycím gelem.

Korejská tonika se odlišují od západních produktů tím, že jsou velice jemné a šetrné vůči pleti. Nevysušují, ba naopak hýčkají pleť velkou dávkou hydratace.

Na korejském trhu je mnoho výrobků, ale vždy je lepší vybrat takové výrobky, které jsou extra jemné a vyrovnávají pH pleti.

Naše pokožka má kyselý ochranný plášť, který nás chrání před vlivem patogenních mikroorganismů a bakterií, tzv. pH. Zdravá pleť má mírně kyselé pH kolem 5.5. Optimální pH pokožky lze snadno vyvést z rovnováhy i pouhým čištěním vodou. Nerovnováha poté může vést k různým problémům jako je vysoušení pleti, anebo naopak k vzniku mastnoty. Tonikum, které dokáže opět neutralizovat pH pleti, proto hraje veledůležitou roli.

Tonikum také zbavuje pleť posledních nečistot, které nebyly odstraněny dvojím čištěním. Připravuje pleť na příjem dalších živin a často je bohaté na antioxidanty a látky, které pokožku hydratují a vyživují.

Je to výrobek, který na 100% doporučuji. Svou péči o pleť si bez tonika neumím absolutně představit. Člověk, jenž ho vynalezl, by měl dostat světové uznání :)

Můj tip: Osobně již delší dobu používám tonikum od značky Lagom. Je jemný, šetrný a ve spreji. Často ho používám i jako mlhu či po nanášení make-upu pro extra přirozený vzhled.

2. Essence:

Essence jsou svou konzistenci hutnější než tonikum, ale vodovější než séra. Ve světě Kbeauty jsou velice uznáváné a to hlavně kvůli svým hydratačním schopnostem, kterými se tyto produkty pyšní.

V Koreji ženy věří, že základem krásné pleti je dostatečná hydratace. Pleť, která je hydratovaná, je vláčnější, pružnější, září zdravím a hlavně zůstává déle mladistvá. Vyzkoušela jsem essenci na vlastní pěst a musím říci, že elasticita mé pleti se opravdu časem zlepšila.

Essence jsou bohaté na minerály, antioxidanty a obsahují několik druhů přírodních přísad, které účnikují na různé nedostatky pleti. Osobně jsem dlouho bojovala s jizvičkami po pupíncích, tak jsem si zvolila essenci, která má rozjasňující účinky, a jsem maximálně spokojená.

Essence se aplikuje jako čtvrtý krok v každodenní rutině, a to po použití tonika. Po její aplikaci můžete nanést sérum, ale nemusíte. Pokud se samozřejmě domníváte, že Vaše pleť potřebuje ještě silnější vitamíno-minerálovou bombu, sérum určitě naneste!

3. Sérum:

Séra mají svou konzistenci hutnější než essence. Jsou mnohem více koncentrovanější svým obsahem antioxidantů a vitamínů. Jsou určené pro zlepšení některých problémů jako jsou stárnutí pleti, vrásky, tmavé skvrnky atd. Tady je ta krása vrstvení či vícekrokové péče.

V Koreji je takový trend , že zatímco jedna vrstva výrobku účinkuje na jeden problém, druhá vrstva může obsahovat látky, které působí na další nedostatky pleti. Např. osobně používám essenci, která je účinná na jizvičky, ale zároveň používám sérum, které má anti-agingový efekt.

Na začátku jsem se toho trochu bála, ale pak jsem zjistila, že to opravdu funguje a nijak neškodí. Séra můžete také aplikovat pouze na problematické místo či na celý obličej. Po použití můžete pokračovat buď maskou, nebo denním či nočním krémem.

4. Ampule:

Ampule jsou ještě koncentrovanější než séra. Většinou je používáme jen na krátkou dobu. Prodávají se v malých baleních či v ampulkách.

Doporučuji ampule aplikovat po skončení letního či zimního období, kdy pleť byla poškozená intenzivním sluněním či krušnou zimou.

Představují léčbu a "restart" pleti. Existují i ampule, které jsou určené pro nanášení pouze na konkrétní postižené oblasti.

Každopádně poslední dobou na korejském trhu je čím dál více výrobků, které nesou označení tonikum, essence, sérum či ampule, ale svou konzistencí neodpovídají původním tézím.

Také jsem se setkala s termínem "perfector", což má být tonikum. Podle korejských odborníků firmy často používají tyto terminologie jako marketingový tah.

Abychom v tom neměli zmatek, osobně se domnívám, že je důležité vybrat produkt dle složení a účinků. Můžete je klidně vrstvit podle své potřeby, ale nejdůležitějším pravidlem vždy zůstává to, že je třeba nejdříve aplikovat konzistenčně řídší výrobek a poté hutnější. Tím se výrobky lépe vstřebávají.

A jak to aplikuji já? Myslím, že v posledních letech jsem se naučila naslouchat potřebám své pleti. Někdy aplikuji essenci, sérum a poté ampuli a někdy zůstávám pouze u essence či séra. Pravdou však je, že moje pleť se má nejlépe tehdy, když dodržuji 10tikrokovou péči :)

Doufám, že tímto blogem se mi podařilo alespoň v kostce vysvětlit roli těchto produktů...

Přeji Vám maximální spokojenost, ať zařadíte kterýkoliv z produktů do své každodenní rutiny! :) xoxoxo

Komentáře

Přihlašte se nebo se zaregistrujte, abyste mohli přidávat komentáře
#10 kroků pro pokožku

#10 kroků pro pokožku

Celý příspěvek
#Hříšné potraviny

#Hříšné potraviny

Celý příspěvek
#zzz

#zzz

Celý příspěvek