Mezinárodní letiště v Praze Ruzyni vznikalo v letech 1933 – 1937, v té době šlo samozřejmě o velmi malé prostory odbavovací haly a skromné vzletové a přistávací dráhy, stavělo se na náhorní plošině nad Prahou, které se dodnes přezdívá „Dlouhá míle“. Letištní budova si zachovala původní ráz dodnes a nachází se v místech takzvaného „starého letiště“. Staré letiště bylo v mezinárodním provozu až do šedesátých let, tehdy se započalo stavět letiště nové, přibližně dva kilometry směrem na sever, které bylo dostavěno v roce 1968. Nové letiště sloužilo svému účelu až do roku 1996 a tehdy již kapacitně nedostačovalo vzhledem k narůstajícímu počtu cestujících, a tak se přikročilo k modernizaci a rozšíření odbavovacích prostor i letištních ploch. V současné době nese letiště název dle bývalého prezidenta republiky Václava Havla a mimo jiné jsou zde k dispozici jak nadzemní parkoviště, tak i nejlevnější autopůjčovna v Praze.

letiště Praha

Pokud někdo zavítá do České republiky a chce si pronajmout vůz například pro výlety k různým památkám nebo do přírody, má možnost vyzvednout vozidlo přímo na letišti před odbavovací halou a vycestovat s ním za svými cíli. Jestliže máte vy nebo vaši blízcí zájem o tyto služby, vřele doporučujeme pronajmout si vůz a projet se nejprve napříč letištěm, abyste měli přehled o tom, kde se zmiňované letištní prostory vyskytují, a teprve pak zamířit dál, například na dálnici D0 nebo D7.

letadlo ve vzduchu

Z Nového letiště odbočíte směrem k hangáru F, kde se prováděla pravidelná údržba letadel ČSA, a kde se také nachází budova Cateringu. Silnice dále směřuje podél osady Na padesátníku ke Starému letišti, a tam spatříte původní budovu z třicátých let minulého století. Po levé straně budete míjet bývalý objekt ředitelství Řízení letového provozu, které se dnes nachází v Jenči, za ním ubytovny letového personálu a tzv. Bílý dům, což je objekt bývalé Československé správy dopravních letišť a nyní Správy letiště Praha, a za bloky obytných domů po pravé straně silnice směrem k nájezdu na Pražský okruh a za obchodním centrem 6-ka, se ukrývá budova Hlavní správy ČSA, letecký trenažér pro piloty dopravních letadel a několik hangárů (A až E), kde se provádí letecká údržba. A za budovou Správy letiště Praha objevíte Střední odbornou školu civilního letectví.