Strojírenství je v naší zemi velmi rozšířeným technickým oborem a mohli bychom vyjmenovat řadu podniků, které již za socialismu patřily ke světové špičce. Češi jsou jako techničtí odborníci považováni za jedny z nejlepších na světě a věhlas strojírenského řemesla se šíří například díky přesnému strojírenství, které navazuje na tradice desítek let staré. Mohli bychom jmenovat kupříkladu První brněnskou strojírnu, kde se zhotovují velice přesné výrobky, jako jsou letecké motory, letecké přístroje, turbínová kola, klimatizační jednotky, části plynových turbín, parní turbíny, čerpadla, kompresory atd.
Základem této výrobní strategie jsou pochopitelně potřebné stroje a zařízení, ale také měřidla. Využívají se tu běžné i méně časté strojírenské měřicí přístroje a v přesném strojírenství se tu neobejdete také bez základních měrek i nástroje – Johansonek. Johansonovy měrky jsou speciálně zhotovené měrné destičky, sloužící pro kalibraci měřidel a měření velmi přesných rozměrů. Rozumějme tomu tak, že nejde o žádné hrubé kusy plechů, zde se počítá s přesností na desetitisíciny milimetru, například ve třídě přesnosti 2 je tolerance nepřesnosti plus mínus 45 desetitisícin milimetru.
Koncové měrky se vyrábí ve čtyřech třídách přesnosti, nejpřesnější je třída kalibrační (třída K), méně přesná je etalonová (třída 0), ještě méně přesná je kontrolní (třída 1) a nejméně přesná je dílenská (třída 2).
Přesnost výroby se nejvíce projevuje právě při výrobě leteckých komponentů, některých automobilových součástí, v energetice při výrobě turbín, kompresorů a generátorů a například také při výrobě drobných součástek v elektrotechnickém průmyslu, v domácích spotřebičích a elektronice. Na mnohdy až extrémní přesnosti výroby pak závisí pohyblivé části strojů a zařízení, která kromě přesnosti mají také zvýšené požadavky na dlouhou životnost.